Hiperhidroza ( pojačano znojenje ) >>>

Hiperhidroza je pojam koji označava pojačano znojenje, odnosno generalizovanu ili lokalizovanu pojačanu funkciju znojnih žlezdi.


Uzrok nastanka

Hiperhidroza može biti:

    fiziološka
    simptomatska
    genetska


Fiziološka hiperhidroza javlja se kod pojačanog fizičkog rada, u trudnoći,  u klimaktsu, u vrućoj klimi.

Simptomatska (tj.ona koja se javlja kao jedan od simptoma bolesti) hiperhidroza javlja se kod malarije, upale pluća, TBC-a. Hiperhidroza se može javiti u stanjima kada postoji pojačana produkcija i koncentracija kateholamina (adrenalina i noradrenalina). To su stanja poput kardiovaskularnog šoka i hipoglikemije. Pojačano znojenje može nastati i kao reakcija na uzimanje nekih hemijskih supstanci. To mogu biti lekovi (aspirin, penicilin, kortikosteroidi), alkohol i nikotin. Kofein takođe može uzrokovati pojačano znojenje. Kada poremećaj znojenja, u ovom slučaju hiperhidroza, nije simetričan, onda se tu verojatno radi o oštećenju nervnog sistema. Pojačano znojenje može biti uzrokovano i emocionalnim i psihičkim stresovima.

Genetska hiperhidroza je obeležena urođenom, odnosno naslednom sklonošću za pojačani rad znojnih žlezdi


Klinička slika

Karakteristika ovog poremećaja je pojačano znojenje, koje se karakteristično javlja na pojedinim regijama kao što su pazuh, dlanovi, tabani, a ređe zahvata lice, nos, vrat, leđa. Kao posledica pojačanog vlaženja kože mogu se javiti sekundarne komplikacije, kao što su sekundarne bakterijske ili gljivične kožne upale.

Pojačano znojenje na tabanima često je praćeno i neugodnim mirisima, čemu nije uzrok sam znoj nego bakterijska razgradnja znoja i površinskog sloja kože. Zahvaćena koža je ružičaste do plavobele boje, a u težim slučajevima se na koži, naročito stopalima, mogu pojaviti maceracije, fisure i ljuštenja. Bromhidroza je stanje u kom koža uz to ima i neugodan miris kao rezultat razgradnje znoja i mrtvih ćelija kože uzrokovane delovanjem bakterija i gljivica.


Lečenje

Potrebno je redovno sprovoditi higijenske mere i koristiti odeću i obuću prvenstveno načinjenu od prirodnih materijala. Kod urođenih hiperhidroza pokušava se ublažiti stanje prolaznim zatvaranjem izvodnih kanala znojnih žlezdi. Za to se upotrebljava 15-25%tni vodeni rastvor aluminijhlorid-heksahidrata, 2-5% rastvor taninske kiseline, i 5-20% rastvor formalina u vodi ili etanolu. Kod pojačanog znojenja nogu uspešne rezultate je pokazao tečni puder sa 20% heksametilen – tetra – amina. Preporučuje se primena svih gore navedenih sredstava uglavnom preko noći, kad žlezde miruju. Kod izrazito težih oblika ovog poremećaja, problem se pokušava rešiti hirurškim metodama. Terapijski postupci uglavnom ne daju zadovoljavajuće rezultate.