Gasna gangrena >>>

Najčešći uzročnici nastanka su Clostridium perfringens, Clostridium bifermentans, Clostridium septicum, Clostridium sporogenes, Clostridium novyi, Clostridium fallax, Clostridium histolyticum i Clostridium tertium.

Ređe uzročnici mogu biti Escherichia coli, Proteus species, Pseudomonas aeruginosa i Klebsiella pneumoniae.

Clostridium u anaerobnim uslovima oslobađa toksine koji uzrokuju nekrozu tkiva, hemolizu, vazokonstrikciju i povećanu propustljivost krvnih sudova. Javlja se na mestu traume, hirurške rane, kod ateroskleroze, dijabeteasa, karcinoma (kolon) ili spontano.


Klinička slika

Gasna gangerena uglavnom nastaje na mestu traume i hirurške rane. Inkubacija traje najčešće 2-4 dana.
Početak je nagao. Često se prvo oseti jak bol. Nastaje promena boje zahvaćenog dela od blede do braonkasto crvene, na kraju crne. Javljaju se bule ispunjene hemoragičnim sadržajem koji se kasnije drenira serosangvinizoni sadržaj neprijatnog mirisa, a nastaje i bolni otok. Na pritisak prstima se može osetiti pucketanje gasa. Ivice inficiranog područja se brzo šire tako da se primećuju za nekoliko minuta. Zahvaćeno tkivo je uvek potpuno razoreno.
Sistemski simptomi se razvijaju rano i uključuju znojenje, tahikardiju (ubrzan rad srca), povišenu telesnu temperaturu, uznemirenost, kasnije se razvijaju šok, insuficijenciju bubrega i smrt.


Dijagnoza

Postavlja se na osnovu karakteristične kliničke slike, izolovanja uzročnika iz delova tkiva ili dreniranog sadržaja, laboratorijskih analiza.


Lečenje

Bez pravovremene terapije gangrena može brzo biti fatalna, zato je neophodna je hitna hiruška obrada, odnosno odstranjivanje oštećenog infektivnog tkiva uz intravensku primenu antibiotika, uglavnom penicilina. Hiperbarični kiseonik je dao različite rezultate.