Epidemijski keratokonjuktivitis >>>

Epidemijski keratokonjuktivitis je akutni folikularni konjuktivitis sa promenama i na rožnjači. Jako je zarazan i naziva se epidemijski, zbog javljanja u epidemijama.

Uzrok nastanka

Bolest je izazvana raznim tipovima iz grupe adenovirusa. Najčešće bolest uzrokuju tipovi 8, 19 i 37. Javlja se obično uz viroze, grip i uglavnom kod odraslih. Često se javlja u većim epidemijama, jako je kontagiozna, odn. prenosi se direktnim kontaktom. Epidemije se obično javljaju u zatvorenim kolektivima kao što su škole, kasarne, bolnice, radni kolektivi, vrtići, kampovi. Direktan kontakt s iscedkom iz oka najčešći je put prenosa. Druge su mogućnosti prenosa preko zaraženih kapljica za oči ili možda i preko bazenske vode.


Klinička slika

Inkubacija, odnosno vreme od zaraze do pojave simptoma je 2 – 14 dana. Bolest počinje naglo suzenjem i grebanjem u početku na jednom, da bi se ubrzo isti znaci javili i na drugom oku. Vežnjače (konjunktive) su crvene, otečene, posute folikulima u prelaznim borama. Folikuli su okrugli, veličine 0.5 – 5 mm, sive boje s krvnim sudovima na ivici. Krvni sudovi su jako crveni i vrlo izraženi po celom spoljašnjem delu oka i zbog toga celo oko izgleda crveno. Nakon 5-14 dana u 80% bolesnika nastaje površna upala rožnjače (keratitis), pretežno centralno, s malim, okruglim, belim zamućenjima-subepitelnim infiltratima rožnjače (cornea), koji mogu da traju mesecima i da u težim slučajevima trajno oštete vid. Tada oko postaje bolno. Mogu se javiti pseudomembrane. Postoji jaka serozno – sluzava sekrecija. Regionalne limfne žlezde su otečene. Postoji jako suzenje. Ostali simptomi uključuju osetljivost na svetlo (fotofobija) i osećaj kao da se u oku nalazi pesak.


Dijagnoza

Postavlja se na osnovu anamneze i kliničke slike a potvrđuje se serološki i gajenjem virusa u kilturi tkiva. Adenovirus se može izolovatii iz oka prvih 14 dana nakon početka simptoma.

Lečenje je simptomatsko (rastvor acidi borici 3%), hladne obloge. Lokalno može da se primenjuje antibiotska mast radi prevencije sekundarne bakterijske infekcije. Pojava epidemije na očnoj klinici je vrlo neugodna i takve bolesnike treba dobro izolovati ili otpustiti na kućno lečenje ako to dopušta osnovna bolest.


Prevencija

Bolesnici trebaju biti vrlo oprezni da ne prenesu infekciju osobama u svojoj okolini. Potrebno je izbegavati dodire s ljudima, ne deliti peškire, posteljinu,  bilo koje predmete za ličnu higijenu. Potrebno je učestalo prati ruke dok god je oko crveno. Medicinski radnici moraju biti ekstremno oprezni da ne prenesu zarazu drugim bolesnicima i kolegama. Potrebno je prati ruke nakon bilo kakvog dodira s pacijentima. Svaki predmet i instrument koji je došao u dodir s bolesnikom treba očistiti jakim dezinficijensom. Zaražene osobe ne smeju da idu na posao, u školu, vrtić itd. dve nedelje posle pojave simptoma.