Dermatitis perioralis >>>

Dermatitis perioralis (dermatitis rosaceiformis steroidica) je hronična dermatoza lokalizovana najčešće perioralno (oko usta). Najčešće obolevaju žene između 20. i 50. godine života.

Uzrok nastanka

Etiopatogeneza nije u potpunosti razjašnjena. Kod velike većine bolesnika anamnestički se može saznati da su prethodno u dužem periodu koristili kortikosteroidne masti na koži lica koje mogu oštetiti kožu. Moguće je da različiti mehanički i hemijski nadražaji (kozmetička sredstva, oralni kontraceptivi, UV zračenje) ili infektivni agensi, na tako oštećenoj koži dovode do karakteristične upale.
 

Klinička slika

Promene zbog kojih bolesnici počinju upotrebu kortikosteroidnih preparata najčešće su seboroični dermatitis, rosacea ili akne vulgaris. Zatim na eritematoznoj (crvenoj) osnovi zapažaju se brojne pojedinačne ili grupisane polukuglaste crvene papule prečnika 1-2 milimetara. Uz njih se javljaju sitne papulovezikule i papulopustule i ponekad infiltrisana žarišta nepravilnog oblika. Promene su najčešće lokalizovane perioralno, uz karakterističnu usku slobodnu ivicu kože oko usana, naročito ispod donje usne. Promene se šire nazolabijalno, na obraze, spolja prema očnim kapcima, a u težim slučajevima i na čitavo lice i čelo. U kasnijim fazama bolesti izraženi su ljuštenje, atrofija kože i teleangiektazije (tačkasto proširenje kapilara). Posle prestanka upotrebe kortikosteroida gotovo uvek dolazi do prolaznog pogoršanja postojećih promena.
 

Dijagnoza

Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike i dermatološkog pregleda.
 

Lečenje

U opštoj terapiji uspešni su tetraciklini i eritromicin. Može se ordinirati i 13-cis-retinoična kiselina u vrlo malim dozama. U lokalnoj terapiji treba isključiti sve iritantne supstance. Obavezan je prekid primene kortikosteroidnih preparata. Primena hladnih obloga i neutralnih emulzija većini bolesnika ublažava osećaj napetosti, pečenja i svraba. Takođe su uspešni lokalno primenjeni eritromicin i tetraciklin.