Brennerov tumor

Uzrok nastanka

Etiologija je još uvek nepoznata, rizični faktori su nizak paritet, odnosno sterilitet i porodična opterećenost.

 
Klinička slika

Dobroćudni Brennerov tumor javlja se uglavnom jednostrano, a u svega 6-7% slučajeva na oba jajnika. Kod jednostranog javljanja češći je na levom jajniku. Dobro je ograničen od ostalog tkiva, a površina mu je obično režnjevita, sive, žute ili bele boje. Dobroćudni tip ovog tumora čini 1-2% svih primarnih tumora jajnika. Javlja se uglavnom od četvrte do osme decenije života, najčešće oko 50. godine.


Atipični Brennerov tumor obično je jednostran i sastoji se od brojnih cističnih šupljina. Najčešće se javlja u 60. godini života.

Zloćudni Brennerov tumor retko je obostran. Sadrži cistične prostore s polipoznim čvorovima. Vrlo često su prisutna unutar tumora krvarenja i nekroza odumrlih ćelija. U 50% slučajeva nalaze se unutar tumora kalcifikacije. Javlja se kok 55. godine.

Maligni Brennerovi tumori su veoma retki, kao i oni sa malignim potencijalom.

Simptomi Brennerovog tumora mogu biti uzrokovani pritiskom tumorske mase na okolne strukture u trbušnoj šupljini. Jedino maligni Brennerov tumor uzrokuje značajne simptome kao što su bolovi u trbuhu, oticanje i krvarenje iz materice u 20% bolesnica.

 
Dijagnoza

Postavlja se kliničkim pregledom, citološki, endoskopski i ultrazvučnim pregledom.

 
Lečenje

Dobroćudni Brennerov tumor leči se delimičnim ili potpunim odstranjenjem jajnika.
Atipično proliferirajući Brennerov tumor, koji ima mali maligni potencijal, kod starijih bolesnica leči se odstranjenjem materice i oba jajnika, a kod mlađih odstranjenjem dela ili celog jajnika.

Maligni Brennerov tumor leči se odstranjenjem materice i oba jajnika, zatim hemoterapijom posle operativnog zahvata.